magyaroklapja
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szent korona Rdi

Katt ide a hallgat᳨oz (Winamp)Katt ide a hallgat᳨oz (Windows Media)

 
Nemzeti zenekarok
 
Magyar Kaptr

My Topsites List

 
Ennyien lttk az oldalt
Induls: 2007-08-13
 
II.Rkczi Ferenc

II. Rkczi Ferenc

A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.

II. Rkczi Ferenc
II. Rkczi Ferenc
A fejedelem szobra Budapesten, a Kossuth tren
A fejedelem szobra Budapesten, a Kossuth tren
A fejedelem szobra Szegeden
A fejedelem szobra Szegeden

II. Rkczi Ferenc (Borsi, 1676. mrcius 27. – Rodost, 1735. prilis 8.) a Rkczi-szabadsgharc vezetje, Magyarorszg vezrl fejedelme, erdlyi fejedelem.[1]


 

Szrmazsa, csaldja

Apja I. Rkczi Ferenc, aki mg fia csecsemkorban meghalt. Nagyapja, dd- s kapja, I. s II. Rkczi Gyrgy, valamint Rkczi Zsigmond egyarnt erdlyi fejedelmek voltak. Anyja, Zrnyi Ilona, Zrnyi Pter horvt bn s Frangepn Katalin lenya, a klt Bernyi Mikls unokahga volt.

Egyetemi tanulmnyait kveten az ifj Rkczi (sgora, Aspremont grf tancsra) nllan dnttt hzassgrl, s az udvar engedlye nlkl vette felesgl Sarolta Amlia hercegnt, Kroly (1649–1711) hessen-rheinfelsi herceg s Leiningen-Westerburg Alexandra Julianna (1651–1703) grfn lenyt. Az eskvt 1694. szeptember 26-n tartottk a klni dmban, s a prt maga a vlasztfejedelem, Jzsef Kelemen bajor hercegrsek adta ssze a foltr eltt. (Rkczi felesge nagynnje, az orlansi hercegn rvn rokonsgba kerlt XIV. Lajos francia kirllyal is.)

A hzassgbl hrom gyermek szletett:

  • Lipt (*1696. mjus 28.)
  • Jzsef (*1700. augusztus 17.)
  • Gyrgy (*1701. augusztus 8.)

Kzlk Lipt mr 1700 elejn elhunyt. (Sarolta Amarilla 1809. november 16-n mg egy kislnynak adott letet, aki azonban csak nhny vet lt, s akinek bizonyosan Rkczi volt az desapja.)

Neveltetse

Mint rvt desanyja, Zrnyi Ilona szerette volna gymsga al venni, I. Lipt csszr tancsosai azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy Rkczi s nvrnek gymsga Liptot illeti, fkpp, mert I. Rkczi Ferenc vgrendeletben fit Lipt prtfogsba ajnlotta.

Nehzsgek rn azrt sikerlt keresztlvinni, hogy a Rkczi-rvk gymsgt Lipt fgymsgi jognak fenntartsa mellett anyjukra, Zrnyi Ilonra ruhzzk. A csald elbb Munkcs, Srospatak s Regc vraiban lakott, majd 1680-tl (a nagymama, Bthory Zsfia halla utn) vgleg munkcsi vrukba kltztek, amely irnti vonzalmt Rkczi hallig megrizte. Anyja mellett Krssy Gyrgy kamars (udvarmester) s Badinyi Jnos is rszt vettek nevelsben.

Ezek utn Kolonics rsek lett a hivatalos gymja, aki Prgban s Jindichuv Hradec-ben neveltette a jezsuitnak nevelte

A Thkly-szabadsgharc vge

Zrnyi Ilona msodik frje, Thkly Imre nem avatkozott a gyerekek nevelsbe, inkbb a politikval foglalkozott. A trkk kudarca Bcs ostromnl keresztl hzta a „kuruc kirly” terveit, az Oszmn Birodalom bizalmatlansga vele szemben is megntt. Rkczit ekkor szemlyes cljaira kvnta felhasznlni s kezesknt Konstantinpolyba kldte volna; anyja azonban nem akart megvlni fitl.

1686-ban Antonio Caraffa ostrom al vette Munkcsot, amit a csszri csapatok mr az elz v novemberben krlzrtak. A vrat Zrnyi Ilona kt vig sikeresen vdte, de vgl 1688. janur 17-n knytelen volt megadni magt. A kapitulci utn a Rkczi-rvk sszes javait visszaadtk, k maguk azonban atyjuk vgrendelete rtelmben I. Lipt gymsga al kerltek. Zrnyi Ilonval egytt Bcsbe ksrtk ket, ahonnan csak a csszr engedlyvel tvozhattak.

Kzben 1699. janur 26-n megktttk a karlcai bkt, amely Thklyt s Zrnyi Ilont szmzetsbe knyszertette. A fiatal Rkczi Bcsben maradt, a csszr kezei alatt.

Thkly bujdos kurucai a kzhangulatot felhasznlva ppen Rkczi birtokn, a Hegyaljn tmasztottak zendlst. Megleptk s elfoglaltk Tokaj, Patak s jhely vrt, s Rkczit akartk megnyerni vezrknek. azonban kitrt a szervezetlen, parasztlzads-szer mozgalom ell. Sietve tvozott Bcsbe, hol az udvar eltt megprblta tisztzni magt a gyan all hisz korbban jezsuitk neveltk.

A szabadsgharc

Rszletesebb lers a Rkczi-szabadsgharc szcikkben

Benczr Gyula (1844-1920): II. Rkczi Ferenc elfogatsa a nagysrosi vrban (1869)
Benczr Gyula (1844-1920): II. Rkczi Ferenc elfogatsa a nagysrosi vrban (1869)
Rkczi szobra Miskolc-Grmblyn
Rkczi szobra Miskolc-Grmblyn

Rkczi a Habsburgok ellensgeknt szmon tartott XIV. Lajos francia kirlyhoz fordult segtsgrt, akivel felesge rvn rokonsgban is llt. A Bourbon–Habsburg ellentt kilezdsre mr csak a megresed spanyol trnrt folytatott versengs (spanyol rksdsi hbor) okn is szmtani lehetett, Rkczi lpse ezrt nmagban logikusnak tnhetett, m a Napkirlyhoz rott leveleit rosszul megvlasztott bizalmasa, egy Longueval nev csszri tiszt a bcsi udvar kezbe juttatta. A fiatal furat ezrt 1701. prilis 18-n nagysrosi kastlyban letartztattk s elbb Eperjesre, majd Kassn, Miskolcon, Budn s Mosonmagyarvron t Bcsjhelyre szlltottk. A vizsglat sorn kiderlt, hogy az tlet (ppgy, mint annak idejn nagyapja, Zrnyi Pter esetn) csak hallos lehet. Rkczi gy felesge s a brtnparancsnok, Gottfried Lehmann kapitny segtsgvel 1701. november 7-n jjel megszktt, s egy aprdja, Berzeviczy dm ksretben Lengyelorszgba meneklt. Itt ismt tallkozott Bercsnyivel s jra felvettk a kapcsolatot a francia udvarral.

A spanyol rksdsi hbor miatt elveznyeltk Magyarorszgrl a csszri csapatok nagy rszt. Munkcson j, kurucok vezette felkels kezddtt s Rkczit krtk fel vezetjknek. elrkezettnek ltta az idt s eleget tett kivnsguknak. 1703. jnius 15-n Lawoczne mellett Esze Tams csapatai csatlakoztak hozz, 3000 fnyire emelve a sereg ltszmt. Bercsnyi nmi francia pnzzel s 600 fnyi lengyel zsoldoscsapattal rkezett a fejedelemhez.

A nemesek nagy rsze azonban nem llt mell, mivel az egsz felkelst parasztlzadsnak tekintettk; gy tnt, Rkczi hiba bocstotta ki Vsrosnamnyban kiltvnyt a szabolcsi nemessghez. Elsknt a hajdkat sikerlt meggyznie, gy 1703. szeptember vgre Magyarorszg a Duna vonalig irnytsa al kerlt, majd hamarosan a Dunntl nagy rszt is sikerlt elfoglalnia.

Mivel az osztrkoknak tbb fronton kellett harcolniuk, ezrt knytelenek voltak trgyalsokba bocstkozni Rkczival. Azonban amikor 1704 augusztusban a hchstdti csatban angol segtsggel legyztk az egyestett francia-bajor hadsereget, nem csak a spanyol rksdsi hborban kerltek flnybe, hanem egyttal azt is megakadlyoztk, hogy a kurucok serege egyesljn a bajor-francia segdervel. Ezzel Rkczi nehz helyzetbe kerlt, mind hadi, mind anyagi rtelemben. A francia seglyek cskkenni kezdtek, a hadsereget nvelni kellett volna, mikzben az akkori ltszm fegyverrel s lelmmel val elltsa is meghaladta erejt. Ezrt a pnzhiny ellenslyozsra rzpnzt veretett; ezt viszont nem volt knny forgalomban tartania az ezstpnzhez szokott Magyarorszgon.

A hadszntren vltakoz szerencsvel folytak a csatrozsok, de 1706 utn Rkczi seregei fokozatosan visszaszorultak.

1705. jlius 3-n. A fejedelem beszdet intzet Gymrn katonihoz, melynek hatsa a szabadsgharc tovbbi katonai sikereiben mutatkozik meg. [1] (az egyetlen kzrsban megmaradt teljes mve)

Az 1705 szeptemberben megtartott szcsnyi orszggyls vezrl fejedelemm vlasztotta Rkczit (br 24 tag szentust rendelt mell), majd flhatalmazta ket a klgyek (s a bketrgyalsok) irnytsra.

Anglia s Hollandia kezdemnyezsre 1705. oktber 27-n jra megindultak a bketrgyalsok a szvetsges rendek s a csszriak kzt. Stratgijt mindkt fl az llandan vltoz katonai helyzethez igaztotta s Erdly hovatartozst illeten sem jutottak dlre; sem a csszr, sem Rkczi nem hajtott lemondani rla. A francikkal kttt szerzds gye sem haladt elre, ezrt a fejedelem a fggetlensg kikiltsa mellett dnttt, hogy trgyalkpes flknt knnyebb legyen szmra a szvetsgek ktse.

1707. jnius 13-n az nodi orszggylsen Rkczi javaslatra, Bercsnyi tmogatsa mellett kikiltottk a Habsburg-hz trnfosztst. Azonban sem ez, sem a rzpnzinflci visszaszortsra tett ksrletek nem hoztk meg a vrt eredmnyt. XIV. Lajos tovbbra sem rt al semmilyen szvetsget a magyar fejedelemmel, gy a szabadsgharcosok magukra maradtak. Felmerlt egy, az oroszokkal kttt szerzds lehetsge, de ezt a remnyt sem sikerlt valra vltani.

1708. augusztus 3-n a trencsni csatban a fejedelem lova felbukott s Rkczi jultan esett le rla. Mivel a kurucok azt hittk, hogy meghalt, az egsz had sztfutott. Ezt a csatavesztst tbb nem hevertk ki. Egyre tbb kuruc vezr llt t a csszr tborba bntetlensget remlve, s Rkczi visszaszorult Munkcs s Szatmr krnykre. Nem bzva a csszr ltal megbzott trgyalfl, Plffy Jnos szavban, a fejedelem 1711. februr 21-n elhagyta Magyarorszgot, Lengyelorszg fel vve az irnyt.

A bkekts

Rkczi tvoztban Krolyi Sndorra ruhzta hadainak fparancsnoksgt. Krolyi folytatta a korbban megkezdett trgyalsokat Plffyval mint csszri biztossal, s mindent megtett a bkekts rdekben. Miutn Rkczi teljesen elutast llspontra helyezkedett, Krolyi vgl arra a meggyzdsre jutott, hogy a katonai veresg elkerlse rdekben a fejedelem ellenben is bkt kell ktni. Ennek rtelmben 1711. prilis 30-n Szatmr mellett, a nagymajtnyi mezn 12 000-nyi felkelvel lerakta a fegyvert, tadta zszlit s letette a hsgeskt.

A szatmri bke Rkczira nzve a krlmnyekhez kpest kedvez volt. Kegyelmet biztostottak neki, ha hrom ht alatt leteszi a hsgeskt s ha nem akart volna az orszgban maradni, a hsgesk lettele utn Lengyelorszgba tvozhatott volna. azonban nem fogadta el a bke feltteleit; nem bzott az udvar szintesgben, s rvnyesnek sem tartotta azt a szerzdst, amelyet Plffy I. Jzsef idkzben bekvetkezett halla utn, teht a tle nyert teljes hatalom megszntvel kttt meg.

A bujdoss

Rkczi emlkiratainak 1739-ben, Hgban megjelent els kiadsa
Rkczi emlkiratainak 1739-ben, Hgban megjelent els kiadsa

Ktszer is flajnlottk neki a lengyel koront s megvlasztst az orosz cr is tmogatta, mgsem fogadta el. 1711 s 1712-ben Lengyelorszgban maradt, - azt remlve, hogy a katonai helyzet mg megvltozik - hol a furak kitntetett figyelemben rszestettk. Ez id alatt Srosi grf lnven Danckban (Danzig) lakott.

1712. november 16-n Danckbl Angliba ment, m a bcsi udvar tiltakozsa miatt az angol kirlyn nem fogadta be. Ekkor Franciaorszgba evezett. 1713. janur 13-n Dieppe-ben partra szllt, s mr prilis 27-n emlkiratot nyjtott be XIV. Lajosnak, melyben szolglataira hivatkozott s krte, bkektskor ne feledkezzenek meg Magyarorszgrl. Rkczi a Grois Bois-ban lv kolostorban is volt. m a bke 1713 s 1714-ben Utrechtben s Rastadtban anlkl kttetett meg, hogy Rkczit vagy hazjt egy rva szval is emltettk volna. Mg arrl sem intzkedtek, hogy Rkczinak a bcsi udvarnl lv fiait apjuknak kiadjk.

A fejedelem a francia udvarnl, br hivatalosan nem ismertk el, nagy kegyben llott, azonban XIV. Lajos 1715. szeptember 1-jn bekvetkezett halla utn mr itt sem rezte jl magt.

1717 szeptemberben a hborban ll Trkorszg meghivsra 40 fbl ll ksrettel tnak indult, s Spanyolorszg rintsvel oktber 10-n partra szllt Gallipoliban. Trkorszgban nneplyesen fogadtk ugyan, de arrl, hogy – mint kvnta – kln keresztny sereg lre lltsk, tudni sem akartak.

1718. jlius 21-n megktttk a passzarovici bkt, amelyben a Porta megtagadta a bujdosk kiadatst. A csszri kvet mg kt v mlva is kvetelte kiadatsukat, de a szultn becsletre s a Kornra hivatkozva kijelentette, hogy ilyen becstelensgre nem vetemedik. Csak annyit tett, hogy a bujdoskat a fvrostl kiss tvolabb fekv Rodostba teleptette. A fejedelem ebben a Mrvny-tenger melletti vrosban rendezte be j otthont. Egsz kis magyar-gyarmat alakult krltte.

Rkczi rodosti hznak msa Kassn, eredeti a fejedelem ltal ksztett btorokkal, a hz el 2006-ban lltottak szobrot.
Rkczi rodosti hznak msa Kassn, eredeti a fejedelem ltal ksztett btorokkal, a hz el 2006-ban lltottak szobrot.

Oda telepedett trsa Bercsnyi Mikls grf, annak felesge Csky Krisztina grf (†1723), Forgch Simon grf, generlisa, tbornagya, Esterhzy Antal grf (1676-1222), Csky Mihly grf, udvarmestere Sibrik Mikls (†1735) ezereskapitny, Zay Zsigmond br, a kt Ppay, Jvorka ezredes s msok, kik kzl nem egy magra vehette Mikes Kelemen szavait: „nnekem semmi okom nem volt hazmbl kibujdosni, csak az, hogy nagyon szerettem a fejedelmet”. Rkczi korn kelt, mindennap mist hallgatott, dleltt rt s olvasott, dlutn frt-faragott, btordarabokat eszterglyozott. Egyhang, jformn zrdai letet lt, melyet csak nhanapjn szaktott meg egy-egy vadszat, vagy valamely jonnan rkezett honfitrs. Ezek kzt legnevezetesebb Rkczi Gyrgy, a fejedelem fia volt.

1733-ban a lengyel rksdsi hbor sorn felcsillant annak a remnye, hogy visszatrhet Magyarorszgra, de ez a remnye nem teljesedett be. Kt v mlva, 1735. prilis 8-n elhunyt.

Halla eltt intzkedett htrahagyott csaldja s bajtrsai rdekben. Mindegyikrl megemlkezett valami adomnnyal 1732. oktber 27-n kelt vgrendeletben, melynek vgrehajtsval egy francia kirlyi herceget bzott meg. A nagyvezrnek s Franciaorszg konstantinpolyi kvetnek kln levlben kttte szvre, hogy holta utn ne feledkezzenek meg az elrvult bujdoskrl. Testnek bels rszeit a rodosti grg templomban, szvt Franciaorszgban temettk el. Tetemt h kamarsa, Mikes Kelemen a porta engedlynek megrkezte utn, 1735. jlius 6-n Konstantinpolyba vitte, s az ottani galatai, akkor a jezsuitk kezn lv templomban helyezte el – vgakaratnak megfelelen desanyja, Zrnyi Ilona mell.

Ksbb a lazarista misszi vette t a jezsuitktl a St. Benot-, azaz Szent Benedek-templom kezelsi jogt, s a XIX. szzadban a fejedelem sremlke elbb a 48-as emigrnsok hradsai, majd tudomnyos expedcik rvn kerlt a hazai rdeklds homlokterbe. Hosszas elkszt munka eredmnyeknt Rkczi hamvait 1906. oktber 29-n Kassn, a Szent Erzsbet-szkesegyhzban helyeztk vgs nyugalomra. ([2]); ([3])

Fontosabb dtumok

Emlkezete

Olyan trtnelmi hs, akinek emlkezete mig l. A Rkczi nvrl nem a csald ms tagjai, hanem jut a legtbb ember eszbe.

Utak, terek

Szmos vrosban neveztek el rla kzterleteket s intzmnyeket. Budapest ismert tja a Rkczi t (VII. s VIII. kerlet) s a Rkczi tr (VIII. kerlet).

Miskolcon a Borsod-Abaj-Zempln megyei knyvtr viseli a nevt.

Bankjegyek

Azon ritka szemlyek kztt van, akik arckpe hivatalos fizeteszkzn, a forinton szerepel. Korbban a papr 50 forintoson volt lthat, majd miutn azt kivontk a forgalombl, a papr 500 forintosra kerlt a kpe.

Rkczi-indul

Nevt rz nemzeti indul, amelynek szerzje ismeretlen; Hector Berlioz, illetve Liszt Ferenc tdolgozsban ismert.

Egyb elnevezsek

  • Rkczi trs (stemny)
  • Rkczi-forrs (Mtrafred)
  • Kaposvri Rkczi (sportegyeslet)
  • Rkczi-fa: a Bcsborsd hatrban ll vnsges tlgyfkrl az tartjk, hogy alattuk megpihent a fejedelem. Tovbb Ordason, Krolyfalvn, Pardfrdn, Romhny s Balatonakarattya mellett is tallhat Rkczi-fa, melyek kzl nhny rossz llapotban van.
  • Rkczi-tra: Zemplni-hegysgi jelvnyszerz tra clja a fejedelemhez ktd emlkhelyek, vrak felkeresse. E tra teljestsre tbb szervezett forma is knlkozik, pl. teljestmnytra, kerkprostra stb.

Lsd mg

Jegyzetek

  1. ^ Teljes cme latinul: Franciscus II. Dei gratia Sacri Romani Imperii & Transylvaniae princeps Rakoczi. Partium Regni Hungariae Dominus & Siculorum Comes, Regni Hungariae Pro Libertate Confoederatorum Statuum necnon Munkacsiensis & Makoviczensis Dux, Perpetuus Comes de Saros; Dominus in Patak, Tokaj, Regcz, Ecsed, Somly, Lednicze, Szerencs, Onod etc. Ugyenez 1707-bl magyar nyelven: Mi, msodik Rkczi Ferenc, Isten kegyelmbl a’ Rmai Szent Birodalomnak s Erdly orszgnak fejedelme, Magyar orszg rszeinek ura s a szkelyek fispnja, a’ szabadsgrt szveszvetkezett Magyarorszgnak vezrl fejedelme, munkcsi s makovicai herceg, Sros vrmegynek rks fispnja s Srospataknak, Tokajnak, Regcnek, Ecsednek, Somlynak, Lednicnek, Szerencsnek, nodnak rks ura etc. A marosvsrhelyi orszggylstl (1707) a Pater Patriae azaz: a haza atyja cmet is hasznlta.

Irodalom

  • Kpeczi Bla – R. Vrkonyi gnes: II. Rkczi Ferenc. 2. tdolg., bv. kiad. Bp., 1976. Gondolat. (ISBN 963 280 371 X); 3. jav. kiad. Bp., 2004. Osiris Kiad. (ISBN 963-389-508-1)
  • Rkczi tkr. Naplk, jelentsek, emlkiratok a Rkczi-szabadsgharcrl. A ktet[ek] anyagt felkutatta, vlogatta, szerkesztette, az elszt s a naplrszleteket bevezet kistanulmnyokat rta: Kpeczi Bla – R. Vrkonyi gnes. A jegyzeteket rta s a mutatkat sszelltotta Bnkti Imre. I–II. kt. Bp., 1973. (Magyar Szzadok.) Szpirodalmi.; 2. kiad.: Bp., 2004. (Millenniumi Magyar Trtnelem. Forrsok.) Osiris. (ISBN 963 389 573 1 )
  • Rkczi Ferenc: Vallomsok Alexandra Kiad, 2003 ISBN: 9633686334
  • Rkczi Ferenc: II. Rkczi Ferenc emlkiratai. A magyarorszgi hborrl 1703-tl annak vgig Osiris Kiad, 2004 ISBN: 9633896282
  • Rkczi Ferenc: Fohszai Szent Istvn Trsulat, 2001 ISSN: 1585-6186
  • Padnyi Viktor: Rkczi 1711–1961. Tanulmny. A Nagymagyarorszgrt Mozgalom kiadsa Melbourne 1961, vltozatlan jranyoms: Tjkozd 1–4, 2001. december (HU-ISSN 1418-1258)
 
Mondavilg
 
Rovsrs
 
Ki kicsoda???
 
Nem.nem, soha
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros